NHC Home

Congressional Delegations Directory

Washington State Congressional Delegation

SENATORS

    U.S. Senator Patty Murray (D)

    154 Russell Senate Office Bldg.
    Washington, DC 20510

    (202) 224-2621;  FAX: (202) 224-0238
    murray.senate.gov/

    Chief of Staff:  Mike Spahn
    Legislative Director:  Shawn Bills
    Ag. Leg. Asst:  Josephine Eckert
    Trade Leg. Asst:  Anna Sperling
    Scheduler/Exec. Asst: Beth Chrusciel
    Committees: Appropriations; Budget; Health, Education, Labor and Pensions; Veterans Affairs; Rules and Administration

    U.S. Senator Maria Cantwell (D)

    311 Hart Senate Office Bldg.
    Washington, DC  20510

    (202) 224-3441;  FAX (202) 228-0514
    cantwell.senate.gov/

    Chief of Staff:  Jamie Fleet (D.C.)
    Legislative Director:  Pete Modaff
    Ag. Leg. Asst: Vacant
    Trade Leg. Asst.:   Erin Gulick
    Scheduler:  Colleen Schell
    Committees:  Commerce, Science and Transportation; Energy and Natural Resources; Finance; Small Business and Entrepreneurship; Indian Affairs

REPRESENTATIVES

    U.S. Representative Suzan DelBene 
    (D) 1st District

    318 Cannon House Office Bldg.
    Washington, DC  20515

    (202) 225-6311; FAX (202) 226-1606
    delbene.house.gov/ 

    Chief of Staff:  Aaron Schmidt
    Legislative Director:  Lisa Kohn
    Ag. Leg. Asst:  Ben Barasky
    Trade Leg. Asst:  Ben Barasky
    Scheduler:  Melissa Plummer
    Committees:  Agriculture; Judiciary

    U.S. Representative Richard "Rick" Larsen
    (D) 2nd District

    2113 Rayburn House Office Bldg.
    Washington, DC 20515-4702

    (202) 225-2605;  FAX: (202) 225-4420
    larsen.house.gov/ 

    Chief of Staff:  Kim Johnston
    Legislative Director:  Terra Sabag
    Ag. Leg. Asst:  Matthew Bormet
    Trade Leg. Asst:  Terra Sabag
    Scheduler:  Kim Conrad
    Committees:  Transportation and Infrastructure; Armed Services

    U.S. Representative Jaime Herrera Beutler
    (R) 3rd District

    1130 Longworth House Office Bldg.
    Washington, DC  20515

    (202) 225-3536; FAX: (202) 225-3478
    herrerabeutler.house.gov/

    Chief of Staff:  Casey Bowman
    Legislative Director: Chad  Ramey
    Ag. Leg. Asst:  vacant
    Trade Leg. Asst: Jordan Evich
    Scheduler:  Terassa Wren
    Committees: Small Business, Appropriations

    U.S. Representative Doc Hastings
    (R) 4th District

    1203 Longworth House Office Bldg.
    Washington, DC 20515-4704

    (202) 225-5816;  FAX: (202) 225-3251
    hastings.house.gov/

    Chief of Staff:  Jenny Gorski
    Legislative Director: Kate Woods
    Ag. Leg. Asst:  Kate Woods
    Trade Leg. Asst:  Kate Woods
    Appt. Sec: Ilene Clauson
    Committees: Natural Resource; Oversight and Government Reform

    U.S. Representative Cathy McMorris Rodgers
    (R) 5th District

    203 Cannon House Office Bldg.
    Washington, DC 20515

    (202) 225-2006;  FAX: (202) 225-3392
    mcmorris.house.gov

    Chief of Staff:  David Peluso
    Legislative Director:  Melanie Steele 
    Ag. Leg. Asst:  Mike Lanza
    Trade Leg. Asst: Melanie Steele
    Appt. Sec:  Jessica Sunday (Rashelle Conley - Spokane)
    Committees:  Energy and Commerce, House Republican Conference Chairwoman

    U.S. Representative Derek Kilmer
    (D) 6th District

    1429 Longworth House Office Bldg.
    Washington, DC  20515

    (202) 225-5916;  FAX: (202) 226-3575
    kilmer.house.gov/
     

    Chief of Staff:  Jonathan Smith
    Legislative Director:  Kevin Warnke
    Ag. Leg. Asst.:  Megan Thompson
    Trade Leg. Asst.:  Kevin Warnke
    Scheduler:  Andrea Friedhoff
    Committees:  Armed Services; Science, Space and Technology

    U.S. Representative Jim McDermott
    (D) 7th District

    1035 Longworth House Office Bldg.
    Washington, DC 20515-4707

    (202) 225-3106;  FAX: (202) 225-6197
    mcdermott.house.gov

    Chief of Staff:   Diane Shust
    Legislative Director:  vacant
    Ag. Leg. Asst:  Jason Lemons
    Trade Leg. Asst:  Michael Gleeson
    Exec. Asst./Scheduler:  Myat Khaing
    Committees: Ways and Means, Budget

    U.S. Representative Dave Reichert
    (R) 8th District

    1127 Longworth House Office Bldg.
    Washington, DC 20515

    (202) 225-7761; FAX (202) 225-4282
    reichert.house.gov/

    Chief of Staff:  Jeff Harvey
    Legislative Director:  Lindsay Manson
    Ag. Leg. Asst.:  Natalie Kamphaus
    Trade Leg. Asst:  Natalie Kamphaus
    Scheduler:  Nichole Robison
    Committees:  Ways and Means

    U.S. Representative Adam Smith
    (D) 9th District

    2264 Rayburn House Office Bldg.
    Washington, DC  20515-4709

    (202) 225-8901; FAX: (202) 225-5893
    adamsmith.house.gov/

    Chief of Staff:  Shana Chandler
    Legislative Director:  Jonathan Pawlow
    Ag. Leg. Asst:  Rebecca Nathanson
    Trade Leg. Asst:  Mina Garcia
    Appt. Sec:  Madison Strader
    Committees: Armed Services

    U.S. Representative Denny Heck
    (D) 10th District

    425 Cannon House Office Building
    Washington, DC 20515

    (202) 225-9740; FAX (202) 225-0129
    dennyheck.house.gov/ 

    Chief of Staff:  Hart Edmonson
    Legislative Director:  Jami Burgess
    Ag. Leg. Asst.:  Jennifer Cash
    Trade Leg. Asst.:  Alex Brown
    Scheduler:  Seth Dawson
    Committees:  Financial Services

Oregon Congressional Delegation

SENATORS:

    U.S. Senator Ron Wyden (D)

    221 Dirksen Senate Office Bldg.
    Washington, DC 20510-3702

    (202) 224-5244; FAX: (202) 228-2717
    wyden.senate.gov

    Chief of Staff:  Jeff Michels
    Legislative Director: Sarah Bittleman
    Ag. Leg. Asst.:  André Nakazawa
    Trade Leg. Asst:  Jayme White
    Scheduler:  Wayne Binkley
    Committees: Budget; Aging; Energy and Natural Resources;  Finance; Intelligence

    U.S. Senator Jeff Merkley (D)

    313 Hart Senate Office Bldg.
    Washington, DC 20510

    (202) 224-3753; FAX (202) 228-3997
    merkley.senate.gov

    Chief of Staff:  Michael Zamore
    Legislative Director:  Jeremiah Baumann
    Ag. Leg. Asst:  Adrian Deveny
    Trade Leg. Asst:  Andrew Green
    Scheduler:  Jennifer Piorkowski

    Committees:  Banking, Housing and Urban Affairs; Budget; Environment & Public Works;
    Appropriations

REPRESENTATIVES

    U.S. Representative Suzanne Bonamici
    (D) 1st District

    439 Cannon House Office Bldg.
    Washington, DC  20515

    (202) 225-0855; FAX (202) 225-9497
    bonamici.house.gov/

    Chief of Staff:  Rachael Bornstein
    Ag. Leg. Asst.:  Eric Ffitch
    Trade Leg. Asst.:  Eric Ffitch
    Scheduler:  Kimberly Koops-Wrabek
    Committees:  Science, Space and Technology; Education and the Workforce

    U.S. Representative Greg Walden
    (R) 2nd District

    2182 Rayburn House Office Bldg.
    Washington, DC 20515-3703

    (202) 225-6730; FAX: (202) 225-5774
    walden.house.gov/

    Chief of Staff:  Brian MacDonald
    Senior Policy Advisor:  Ray Baum
    Ag. Leg. Asst:  Thomas Griffin
    Trade Leg. Asst: Thomas Griffin
    Scheduler:  Mary Beth Spencer
    Committees: Energy and Commerce

    U.S. Representative Earl Blumenauer
    (D) 3rd District

    1111 Longworth House Office Bldg.
    Washington, DC 20515

    (202) 225-4811; FAX: (202) 225-8941
    blumenauer.house.gov/

    Dep. Chief of Staff:  David Skillman
    Legislative Director:  Michael Harold
    Ag. Leg. Asst:  Stephanie Phillips
    Trade Leg. Asst:  Michael Harold
    Scheduler: Corine Weiler
    Committees: Budget; Ways and Means

    U.S. Representative Peter DeFazio
    (D) 4th District

    2134 Rayburn House Office Bldg.
    Washington, DC 20515-3704

    (202) 225-6416; FAX: (202) 225-0032
    defazio.house.gov/

    Chief of Staff: Kathy Dedrick
    Legislative Director:  Auke Mahar-Piersma
    Ag. Leg. Asst:  Megan Debates
    Trade Leg. Asst: Megan Debates
    Scheduler:  Katie Gillen
    Committees:  Transportation and Infrastructure; Natural Resources

    U.S. Representative Kurt Schrader
    (D) 5th District

    108 Cannon House Office Bldg.
    Washington, DC 20515-3705

    (202) 225-5711; FAX (202) 225-5699
    schrader.house.gov/

    Chief of Staff:  Paul Gage
    Legislative Director:  Chris Huckleberry
    Ag. Leg. Asst:  Chris Huckleberry
    Trade Leg. Asst:  Chris Huckleberry
    Appt. Sec.:  Anne Marie Feeney
    Committees:  Agriculture; Budget; Small Business

Idaho Congressional Delegation

SENATORS:

    U.S. Senator Jim Risch (R)

    483 Russell Senate Office Bldg.
    Washington, DC 20510-1203

    (202) 224-2752; FAX (202) 224-2573
    risch.senate.gov

    Chief of Staff:  John Sandy
    Legislative Director:  Chris Socha
    Ag. Leg. Asst:  Darren Parker
    Int'l. Trade Leg. Asst: Dan Murray
    Scheduler:  Rachel Burkett
    Committees: Energy and Natural Resources; Foreign Relations; Small Business and Entrepreneurship; Intelligence

    U.S. Senator Mike Crapo (R)

    239 Dirksen Senate Office Bldg.
    Washington, DC 20510-1205

    (202) 224-6142; FAX (202) 228-1375
    crapo.senate.gov

    Chief of Staff:  John Hoehne (Boise)
    Chief of Staff:  Susan Wheeler (D.C.)
    Legislative Director:  Ken Flanz
    Ag. Leg. Asst:  Jessica Smith
    Trade Leg. Asst:  Ken Flanz
    Scheduler:  Kathleen Amacio
    Committees:  Banking, Housing and Urban Affairs; Budget;  Finance; Environment and Public Works; Indian Affairs

REPRESENTATIVES

    U.S. Representative Raul Labrador
    (R) 1st District

    1523 Longworth House Office Bldg.
    Washington, DC 20515

    (202) 225-6611; FAX: (202) 225-3029
    labrador.house.gov/

    Chief of Staff:  Mike Cunnington
    Legislative Director:  Bekah Demordaunt
    Ag. Leg. Asst:  Brad Griff
    Trade Leg. Asst:  Bekah Demordaunt
    Scheduler:  Alexa Walker
    Committees:  Natural Resources; Judiciary

    U.S. Representative Mike Simpson
    (R) 2nd District

    2312 Rayburn House Office Bldg.
    Washington, DC 20515-1202

    (202) 225-5531 FAX: (202) 225-8216
    simpson.house.gov/

    Chief of Staff: Lindsay Slater
    Legislative Director:  Nathan Greene
    Ag. Leg. Asst:  Malisah "Missy" Small
    Trade Leg. Asst:  Sarah Cannon
    Scheduler:  Emilee Henshaw
    Committees: Appropriations

    Northwest Horticultural Council
    105 South 18th Street, Suite 105
    Yakima, Washington 98901, USA
    Voice: (509) 453-3193, Fax: (509) 457-7615

    E-mail general@nwhort.org